در شب پرندگان مورد تاکید قرار گرفت:

پرندگان، پر توانان خوش صدا

اولین نشست شب سبز با موضوع پرندگان برگزار شد. در این نشست زیست پرندگان در شهرها و نقش آنان در کوسیستم مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش یاشیل یول اولین نشست از مجموعه نشست های شب های سبز با عنوان شب پرندگان و با حضور علاقه مندان به حوزه پرندگان در خانه فعالین محیط زیست و توسعه پایدار با سخنرانی محمد رضا مسعود و داود غنی پور برگزار شد.

داود غنی پور در خصوص نقش پرندگان در اکو سیستم سخنرانی کرد. او گفت: پرندگان دو برابر پسدانداران جمعیت دارند و به همین میزان در اکوسیستم نقش آفرینی می کنند.

به گفته این کارشناس تنوع زیستی پرندگان در زنجیره غذایی نقش بسیار مهمی دارند. پرندگان ماهی خوار یکی از مهمترین عوامل انتقال فسفر دریا به خشکی هستند و این انتقال فسفر به باروری خاک اهمیت بسیاری دارد.

غنی پور در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه پرندگان در جلوگیری از طغیان حشرات نقش بسزایی دارند گفت: این کنترل جمعیت حشرات توسط پرندگان به حفظ اکوسیستم می انجامد.

او ادامه داد: پرندگان لاشه خوار نیز در پاکسازی اکوسیستم انجام وظیفه می کنند.

این کارشناس تنوع زیستی با اشاره به موضوع زیبایی شناختی پرندگان گفت: صنعت تولید پرندگان زینتی امروز یکی از صنایع مهم و درآمد سازی است که میلیاردها دلار گردش مالی در جهان دارد.

او با بیان اینکه از ابعاد مهم فرهنگی نیز پرندگان دارای اهمیت هستند گفت: سنبل های متعددی در جهان از پرندگان الهام گرفته و برخی از پرندگان در کشورهای مختلف دارای تقدس هستند.

غنی پور در بخش پایانی سخنانش به موضوع بررسی شاخص سلامت از روی پرندگان پرداخت. او گفت: به راحتی با بررسی بافت های پرندگان می توان وضعیت سلامت و آلودگی اکوسیستم را بررسی کرد و این کار به مراتب برای محققین و کارشناسان ساده است.

در ادامه این جلسه محمدرضا مسعود نیز با موضوع پرندگان شهری به سخنرانی پرداخت. او گفت: 60 درصد پرندگان از خانواده گنجشک سانان هستند. مسعود  افزود: در کشور 53 گونه پرنده شناسایی شده است که 320 گونه آنها بومی هستند. در منطقه ما 225 گونه پرند شناسایی شده است.

او با بیان اینکه 5 تا 7 میلیون پرنده مهاجر در کشور سالانه حضور می یابند و در فواصل زمانی مختلف از کشور عبور می کنند.

مسعود با تاکید بر اینکه تنوع زیستی در فضای سبز شهری به عنوان پشتیبان زیستگاه های مختلف هستند و باید در طراحی فضای سبز شهری مورد توجه قرار گیرد. انتخاب گونه های درختی مناسب در زیست پرندگان بسیار اهمیت دارد.

این کارشناس تنوع زیستی با مقایسه درآمد کشورهای مختلف از پرنده نگری گفت: در مجموعه ائل گلی بیش از 110 گونه پرنده عکاسی و شناسایی شده است که با توجه ویژه می تواند به یکی از مراکز مهم پرنده نگری کشور تبدیل شود.

او تاکید کرد باید از توان سمن ها در آگاه سای جوامع محلی نسبت به اهمیت پرندگان استفاده شود.

او گفت: پرندگان در آفت زدایی نقش برجسته دارند تنها خفاش ها در سال بیش از 4 تن آفت می خورند و این ویژگی اکوسیستم است که همیشه خود تنظیم است.

در حاشیه ای این جلسه از تلاش های 30 ساله محمدرضا مسعود در اداره کل محیط زیست استان آذربایجان شرقی که اخیرا به بازنشستگی رسیده است قدردانی شد.

ارسال نظر